Co łączy Cieszyn z Wiedniem?

W sercu Cieszyna, przy jego najważniejszej ulicy – Głębokiej, znajduje się ponad 200-letnia kamienica o numerze 21. Jako jedna z nielicznych przetrwała pożar z 1789 roku, który zniszczył większość tej reprezentacyjnej niegdyś ulicy łączącej Wzgórze Zamkowe z Rynkiem. Fragment podcieni, pod którymi znajduje się wejście do naszej restauracji „Wiedeńska”, również ocalał z pożaru – niegdyś były one charakterystyczne dla tej ulicy i znajdowały się one praktycznie na całej jej długości. W „Wiedeńskiej” splatają się ze sobą dwa cudowne światy – cieszyński i wiedeński.

Nie bez powodu Cieszyn nazywany jest Małym Wiedniem, bo historia połączyła te dwa miasta już w XIV wieku. W roku 1805 miasto pełniło rolę stolicy Cesarstwa Austriackiego po tym, jak wojska austriackie przegrały wojnę z Napoleonem, a cesarz Franciszek I wraz ze swoim dworem schronił się właśnie w Cieszynie.

Za rządów uwielbianego przez cieszyniaków Franciszka Józefa I, wielu z polityków cieszyńskich znalazło się na wysokich stanowiskach. Josef von Kalchberg został austriackim ministrem handlu, z kolei burmistrz Cieszyna, Johann Demel, był jednym z ważniejszych członków partii ówczesnych niemieckich liberałów. Kilku innych polityków ze Śląska Cieszyńskiego zostało posłami wiedeńskiego parlamentu, w tym Londzin, Michejda czy Reger.

Wiedeńskim architektom zawdzięczamy wygląd Pałacu Myśliwskiego na Wzgórzu Zamkowym, Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy budynku Sądu. Najbardziej znanym budynkiem przesiąkniętym Wiedniem jest Teatr im. Adama Mickiewicza z 1910r., zaprojektowany w stylu późnego wiedeńskiego baroku, przez wiedeńskich architektów, na wzór wiedeńskiego teatru. W XVIII i XIX wieku Cieszyn wręcz eksplodował od ogromnej ilości restauracji, kawiarni czy hoteli wiedeńskich.

Niezwykłą popularność w Cieszynie zyskała kawa po wiedeńsku, do której najlepsze ziarna dostarczała mieszcząca się na ul. Głębokiej palarnia kawy Juliusa Meinla. To właśnie tą wiedeńską kawą możecie się Państwo delektować w naszej restauracji i kawiarni, a idealnym dodatkiem do niej będzie oryginalny tort Sachera czy wiedeński strudel. Popularne tylko i wyłącznie na Śląsku Cieszyńskim drobne ciasteczka, to także pokłosie wiedeńskich tradycji.

Przez prawie pół wieku Wiedeń wplatał się w życie mieszkańców Cieszyna. Jako właściciele Restauracji „Wiedeńska” pragniemy, aby wiedeńskie tradycje i smaki z powrotem zagościły na naszej cieszyńskiej ziemi, dlatego zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz